Prowadzenie dziennika wdzięczności to świetny sposób na celowe skupienie swojej uwagi na rzeczach, ludziach i sytuacjach, które doceniamy w naszym życiu. Wdzięczność jest świetnym sposobem na zmniejszenie stresu, niepokoju i strachu, które często powstają, kiedy nasz umysł jest zafiksowany na martwieniu się o to, co może pójść źle.

W każdej chwili w życiu jest często więcej rzeczy, za które można być wdzięcznym, niż twój mózg uzna. Dzieje się tak dlatego, że mózg ma tendencję do negatywności, która sprawia, że łatwiej jest przykleić się do zmartwień. Ale wspaniałą wiadomością jest to, że wdzięczność pomaga zrównoważyć tę negatywną tendencję i trenuje mózg, aby częściej cieszyć się dobrem bycia żywym.

Używając dziennika wdzięczności, pozwalasz sobie na odczuwanie łatwości i szczęścia, które pochodzi z wiedzy, że życie jest pełne zasobów, możliwości i prostych przyjemności, którymi można się cieszyć w każdej chwili. Praktykowanie wdzięczności pomaga również odnosić się do innych i do siebie w bardziej życzliwy sposób. Im bardziej doceniasz innych, tym łatwiej jest ci dostrzec w nich dobro. Im bardziej doceniasz siebie, tym łatwiej jest ci zadbać o siebie w lepszy sposób.

Co to jest dziennik wdzięczności?

Dziennik wdzięczności to potężne narzędzie do refleksji i zapisywania rzeczy, które doceniasz w swoim życiu, niezależnie od tego, jak małe lub duże one są.

Dziennik wdzięczności może być fizycznym dziennikiem lub notatnikiem, który kupisz lub stworzysz. Może to być również coś, co przechowujesz w formie elektronicznej na swoim komputerze. Podczas gdy każdy sposób zapisywania swoich szczęśliwych dni będzie działał, istnieje kilka korzyści z prowadzenia fizycznego dziennika wdzięczności. Pisanie ręczne aktywuje wiele fizycznych obszarów Twojego mózgu, co może ułatwić Ci odczuwanie emocji związanych z wdzięcznością w silniejszy sposób.

Fizyczny dziennik wdzięczności bądź elektroniczny jest czymś, co możesz zabrać ze sobą wszędzie, aby dodać więcej wdzięczności do niego w miarę ich pojawiania się lub przewracać go, aby poprawić swój nastrój w chwilach stresu. 

Dlaczego więc powinnaś mieć dziennik wdzięczności?

Oferuje on korzyści, które pomagają pogłębić praktykę mindfulness, i wzmacniać bardziej pozytywne nastawienie i pełniej cieszyć się małymi skarbami życia.

 

“Uznanie dobra, które już masz w swoim życiu jest podstawą wszelkiej obfitości.”

– Eckhart Tolle

Korzyści z prowadzenia dziennika wdzięczności:

Zwiększa szczęście i wzmacnia korzyści płynące z wdzięczności.

Korzystanie z dziennika wdzięczności pomaga czerpać wszystkie korzyści z praktykowania wdzięczności. Badania naukowe konsekwentnie pokazują, że wdzięczność jest silnie związana z większym szczęściem. Praktykowanie wdzięczności może również pomóc Ci:

 

  • Odczuwać więcej radości i obecności w swoim życiu
  • Zmniejszyć stres i rozmyślania
  • Wzmocnić odporność na wyzwania
  • Poprawić regulację emocjonalną
  • Zwiększyć samoświadomość
  • Odnosić się do innych i siebie z życzliwością i współczuciem

Pogłębia twoje doświadczenie dobrych rzeczy w życiu.

Jedną rzeczą jest mentalne odnotowanie, że coś jest dobre, ale inną faktyczne zapisanie tego. Kiedy doświadczasz w swoim życiu czegoś, co sprawia Ci przyjemność, możesz poczuć ciepło lub poczucie pocieszającej ekspansji w swoim sercu. Aby doświadczać więcej tych pięknych, otwierających serce doznań w sposób bardziej konsekwentny i by dobrze je zapamiętać, kieruj swoją uwagę na swoje serce.

W ten sposób możesz praktykować i pielęgnować postawę wdzięczności, która pomoże ci przejść przez życie jako szczęśliwsza i bardziej odporna osoba. Pisząc o rzeczach, które sprawiają, że czujesz wdzięczność za to, że żyjesz, używasz więcej części swojego mózgu i ciała, co wzmacnia twoją zdolność do częstszego odczuwania tych uczuć.

 

Pomaga zachować spójność z praktyką wdzięczności.

Jeśli nie będziesz stosować praktyki wdzięczności, może minąć Ci cały dzień bez aktywnego wskazywania rzeczy, za które jesteś wdzięczna.

Prowadzenie dziennika wdzięczności może być przyjemną czynnością, na którą codziennie czekasz. Możesz go połączyć z inną czynnością, taką jak np. poranna medytacja, aby uczynić go częścią potężnej codziennej rutyny dbania o siebie.

Łatwy dostęp do dziennika wdzięczności oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz go używać, więc trzymaj go w miejscu, w którym będziesz go widzieć każdego dnia.

 

Może pomóc Ci wyjść ze stresujących i zmartwionych myśli.

Ze względu na negatywną tendencję naszego mózgu, może być łatwo skupić się na rzeczach, które idą źle w naszym życiu. Dlatego pielęgnowanie wdzięczności jest tak ważne. To, co praktykujesz, staje się silniejsze. Kiedy więc (często nieświadomie) powtarzasz myśli o tym, co może pójść źle, wzmacniasz zdolność mózgu do martwienia się.

Praktykowanie wdzięczności z drugiej strony pozwala na wzmocnienie sieci neuronowych związanych z odczuwaniem wdzięczności i uznania. Ułatwia to wchłanianie dobrych doświadczeń i ich pełniejsze odczuwanie. Mindfulness pozwala rozpoznać moc kierowania swojej uwagi w dowolny sposób. Oznacza to, że rozpoznajesz przestrzeń, z której możesz świadomie przenieść swoją uwagę na rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze.

 

dziennik wdzięczności

Kiedy powinnaś/powinieneś używać swojego

dziennika wdzięczności?

Możesz używać swojego dziennika wdzięczności w dowolnym momencie dnia, aby zanotować pozytywne rzeczy, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwa, że żyjesz. Dobrze jest też mieć stałą praktykę, w której zaczynasz lub kończysz dzień z wdzięcznością (lub z obydwoma).

Rano: Powiąż swoją praktykę dziennikowania wdzięczności z inną rutyną samoopieki, którą lubisz. Zapisz co najmniej 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna zaraz po przebudzeniu.

Na koniec dnia: Odłóż kilka minut na refleksję nad swoim dniem, dziennik o tym, co poszło dobrze, i zanurz się w uczuciu wdzięczności, gdy odpływasz w sen.

Cotygodniowa refleksja nad wdzięcznością: Pod koniec każdego tygodnia możesz mieć praktykę refleksji nad poprzednim tygodniem, aby zapisać rzeczy, które najbardziej cię zachwyciły w tym tygodniu. Wykorzystaj to jako okazję do świętowania swoich osiągnięć i cieszenia się z prostych przyjemności, które przyniosły Ci najwięcej radości.

Zacznij swoją praktykę od „CreaTora Wdzięczności – dziennika wdzięczności.

Nie wiesz od czego zacząć pisanie dziennika wdzięczności? Oto mój autorski dzienniki wdzięczności, któy zawiera podpowiedzi, które możesz wykorzystać, aby rozpocząć praktykę dziennika wdzięczności już dziś:

 

dziennik wdzięczności

CreaTor Wdzięczności – dziennik wdzięczności

Wdzięczność to podróż. To twój sekretny klucz, aby skupić się na dobru w swoim życiu oraz stać się bardziej uważnym i żyć z intencją.